U Cluj și CFR Cluj s-au calificat în sferturile Cupei României

Universitatea Cluj şi CFR Cluj s-au calificat, miercuri seara, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după rezultatele înregistrate în Grupa B a competiţiei.

Universitatea a surclasat-o pe FC Botoşani cu 4-0, în deplasare, câştigând grupa.

Ianis Stoica a reuşit o dublă (5, 60), olandezul Elvis Manu (35 - penalty) şi italianul Marco Fossati (78) marcând primele lor goluri pentru ''şepcile roşii''.

CFR Cluj a remizat cu Rapid, în Giuleşti, 0-0, un punct suficient pentru a-şi asigura locul secund, în condiţiile în care CSM Alexandria a pierdut acasă cu CSA Steaua, 2-3, după ce ''roş-albaştrii'' au avut 3-0.

''U'' va juca în sferturi cu a doua clasată în Grupa A (Petrolul Ploieşti, Corvinul Hunedoara sau FC Hermannstadt), în timp ce CFR Cluj va întâlni câştigătoarea acestei grupe.

Rezultatele de miercuri Grupa B:

• FC Rapid Bucureşti - FC CFR 1907 Cluj 0-0,
  • AFC Botoşani - FC Universitatea Cluj 0-4 (0-2), au marcat: Ianis Stoica (5, 60), Elvis Manu (35 - penalty), Marco Fossati (78).
  • CSM Alexandria - CSA Steaua Bucureşti 2-3 (0-0), au marcat: Petre Simon (88, 90+2), respectiv David Matei (47), Ţvetelin Ciunciukov (59, 86).