U-BT Cluj a reuşit o nouă victorie de senzație în EuroCup!

U-BT Cluj-Napoca a învins echipa germană ratiopharm Ulm, cu scorul de 85-81 (17-24, 19-27, 19-15, 30-15), miercuri seara, în deplasare, într-un meci din Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup.

Campioana României a făcut o primă repriză slabă, iar după 20 de minute echipa din Ulm conducea la o diferenţă de 15 puncte. ''U'' a evoluat apoi din ce în ce mai bine şi a reuşit să se impună cu 85-81. Cu şase minute înainte de final, gazdele aveau 74-70, dar clujenii au reuşit nouă puncte consecutive.

Patrick Richard a fost MVP-ul echipei ardelene, cu 27 de puncte, 3 pase decisive, iar Bryce Jones a contribuit cu 12 p, 6 recuperări, 6 pd.

De la gazde s-au remarcat LJ Figueroa, 17 p, 3 rec, Juan Nunez, 15 p, 3 rec, 3 pd, Thomas Klepeisz, 14 p, 7 pd, Georginho De Paula, 11 p, 7 rec, Trevion Lamon Williams, 10 p, 9 rec, 7 pd.

Marţi, Dolomiti Energia Trento a trecut de Slask Wroclaw cu 85-79, iar miercuri, Aris Midea Salonic a dispus de Buducnost VOLI Podgorica cu 76-75, iar Mincidelice JL Bourg-en-Bresse a învins-o pe 7bet-Lietkabelis Panevezys cu 104-71. Tot miercuri seara a avut loc și partida Dreamland Gran Canaria - Turk Telekom Ankara.

Mincidelice JL Bourg-en-Bresse, Dreamland Gran Canaria şi U-BT Cluj-Napoca şi-au asigurat prezenţa în play-off încă din etapa precedentă.

U-BT Cluj-Napoca va juca următorul meci pe 23 ianuarie, acasă, cu Dolomiti Energia Trento.

Clasament
1. Mincidelice JL Bourg-en-Bresse 12 victorii-3 înfrângeri
2. Dreamland Gran Canaria 11-3
3. U-BT Cluj-Napoca 11-4
4. ratiopharm Ulm 8-7
5. Aris Midea Salonic 7-8
6. Dolomiti Energia Trento 7-8
7. Buducnost VOLI Podgorica 6-9
8. Turk Telekom Ankara 5-9
9. 7bet-Lietkabelis Panevezys 5-10