Baschet masculin: A cincea victorie pentru U-BT Cluj-Napoca în EuroCup

U-BT Cluj-Napoca a învins echipa turcă Frutti Extra Bursaspor, cu scorul de 87-83 (24-18, 25-19, 19-21, 19-25), miercuri seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, într-un meci din Grupa A a competiţiei masculine de baschet EuroCup, transmite Agerpres.

Campioana României a bifat a cincea sa victorie în competiţie şi păstrează şanse teoretice de calificare în optimile de finală.

''U'' a dominat prima jumătate a meciului şi după 20 de minute avea un avans de 12 puncte pe tabelă, 49-37. Clujenii avea un avantaj de zece puncte înaintea ultimului sfert (68-58), dar finalul a fost unul strâns, după ce oaspeţii au egalat, 81-81, când mai erau 85 de secunde de joc. Un coş de trei puncte reuşit de cubanezul Guzman şi o aruncare liberă (din două) transformată de Patrick Richard au adus un avantaj important gazdelor (85-81), care au reuşit să gestioneze ultimele secunde şi să obţină victoria.

Cei mai buni de la ''U'' au fost Jalen Jones, cu 14 puncte, 8 recuperări, Leonardo Meindl, 13 p, 8 rec, 4 pase decisive, Patrick Richard, 14 p, Nemanja Gordic, 12 p, 4 pd, Karel Guzman, 11 p, 3 rec, şi Kasey Shepherd, cu 10 p.

De la oaspeţi s-au remarcat Onuralp Bitim, cu 23 p, 7 rec, Derek Needham, 16 p, 4 rec, Zach Auguste, 13 p, 9 rec, 3 pd, Aubrey Dawkins, 11 p, 7 rec.

În etapa următoare, ''U'' va juca în deplasare cu Joventut Badalona, pe 14 martie.

În celelalte jocuri din grupă, ratiopharm Ulm a pierdut acasă cu Prometei Slobojanske, scor 78-83, Mincidelice JL Bourg en Bresse a fost întrecută pe teren propriu de Joventut Badalona, cu 86-65, Umana Reyer Venezia a dispus de Germani Brescia cu 90-64, iar Cedevita Olimpija Ljubljana a fost învinsă acasă de 7Bet-Lietkabelis Panevezys, cu 94-87.

Clasament
1. Prometei Slobojanske 11 victorii-4 înfrângeri
2. Joventut 10-5
3. Umana Reyer Venezia 8-7
4. Mincidelice JL Bourg en Bresse 8-7
5. 7Bet-Lietkabelis Panevezys 8-7
6. ratiopharm Ulm 8-7
7. Germani Brescia 7-8
8. Frutti Extra Bursaspor 7-8
9. U-BT Cluj-Napoca 5-10
10. Cedevita Olimpija Ljubljana 3-12

Primele opt clasate se califică în optimile de finală.