U-BT Cluj, prima înfrângere în grupele EuroCup

U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă în deplasare de echipa franceză Mincidelice JL Bourg-en-Bresse, cu scorul de 92-88 (31-22, 24-16, 11-18, 26-32), marţi seara, în etapa a treia din Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup.

Campioana României a făcut o primă repriză slabă şi la pauză scorul era de 55-40 pentru francezi. ''U'' a început o cursă de urmărire, s-a apropiat la două puncte (85-87), când mai erau 24 de secunde, dar nu a reuşit să întoarcă scorul.

Dennis Seeley a fost cel mai bun om al clujenilor, cu 22 de puncte, 3 recuperări, Emanuel Căţe a contribuit cu 11 p, 4 rec, Adam Mokoka a adăugat 11 p, 3 rec, 3 pase decisive, iar Jarell Eddie, 12 p, 5 rec.

Bryce Brown a fost MVP-ul gazdelor, cu 25 de puncte, Isiaha Mike a reuşit 15 p, 3 rec, Jeremy Morgan, 15 p, 3 pd, Zaccharie Risacher, 11 p, 5 rec.

Pentru ''U'' a fost prima înfrângere din acest sezon european, după două victorii spectaculoase în primele meciuri.

În alte meciuri jucate marţi, Buducnost VOLI Podgorica a învins-o pe Slask Wroclaw cu 103-89, iar ratiopharm Ulm a trecut de 7bet-Lietkabelis Panevezys cu 99-74.

Miercuri se vor juca partidele Aris Midea Salonic - Turk Telekom Ankara şi Dolomiti Energia Trento - Dreamland Gran Canaria.

''U'' va juca următorul meci pe teren propriu, în data de 25 octombrie, cu game Buducnost VOLI Podgorica.

Clasament

1. Mincidelice JL Bourg en Bresse 3 victorii - 0 înfrângeri
2. Dreamland Gran Canaria 2-0
3. Buducnost VOLI Podgorica 2-1
4. U-BT Cluj-Napoca 2-1
5. ratiopharm Ulm 2-1