U-BT Cluj la a cincea victorie în EuroCup!

U-BT Cluj-Napoca a bifat a cincea sa victorie în şase partide în Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup, 86-75 (26-14, 25-10, 13-24, 22-27) cu formaţia germană ratiopharm Ulm, miercuri seara, în BT Arena din Cluj-Napoca.

Campioana României a avut o primă jumătate de meci excelentă, la pauză având un avans de 27 de puncte (51-24). Oaspeţii au controlat ultimele 20 de minute ale partidei, dar nu au reuşit decât să reducă din ecart. ''U'' a câştigat totuşi, fără emoţii, la o diferenţă de 11 puncte.

Dennis Seeley a reuşit 21 de puncte pentru clujeni, Karel Guzman a marcat 16 puncte şi a totalizat 6 recuperări, Emanuel Căţe a încheiat cu 12 p, 5 rec, 4 pase decisive, iar Adam Mokoka a avut 12 p, 6 rec, 3 pd.

Cei mai buni jucători ai echipei germane au fost Trevion Lamon Williams, cu 17 p, 11 rec, 7 pd, Juan Nunez, 14 p, 6 rec, 4 pd, şi Thomas Klepeisz, cu 12 p.

Marţi, 7bet-Lietkabelis Panevezys a învins-o pe Mincidelice JL Bourg-en-Bresse cu 100-96, iar miercuri, Turk Telekom Ankara a pierdut acasă cu campioana Dreamland Gran Canaria, scor 69-82.

În etapa a şaptea, ''U'' va juca în deplasare cu echipa italiană Dolomiti Energia Trento, pe 15 noiembrie.

Clasament
1. Dreamland Gran Canaria 6 victorii - 0 înfrângeri
2. U-BT Cluj-Napoca 5-1
3. ratiopharm Ulm 4-2
4. Mincidelice JL Bourg en Bresse 4-2
5. Buducnost VOLI Podgorica 2-3
6. Aris Midea Salonic 2-3
7. Dolomiti Energia Trento 2-3
8. 7bet-Lietkabelis Panevezys 2-4
9. Turk Telekom Ankara 1-5
10. Slask Wroclaw 0-5