Bergodi, după succesul cu FC Argeș: ”De acum ne gândim la meciul cu CFR”

 

U Cluj a obținut, marți, alte trei puncte esențiale în lupta pentru play-off, după victoria cu FC Argeș, în etapei a 25-a a Superligii. Antrenorul Universității, Cristiano Bergodi, spune că echipa sa nu se poate bate la titlu, dar consideră perfect realizabilă prezența în play-off.

”Să fim serioși, nu putem să ne gândim la titlu. Suntem la patru puncte. Știam că e un meci important, că putem depăși Argeșul, care este o surpriză plăcută a sezonului. Am bătut și e bine. Cred că mai avem nevoie de 4-5 puncte pentru a intra în play-off, la cum se comportă celelalte. Am făcut un pas foarte important pentru play-off

E o victorie foarte importantă. Aveam „frică” înainte de meci, pentru că, după partida cu Rapid, toată lumea se putea gândi că va fi ușor, dar a fost greu, cum credeam. Cei de la Argeș nu au cedat și au marcat golul de 1-2. Am luat gol cam ușor și ținând cont că facem faza defensivă bine, m-a deranjat puțin, dar vreau să-i felicit pe jucători pentru meciul pe care l-au făcut. Echipa s-a comportat foarte bine în fața unui adversar bun, arțăgos. Acum ne bucurăm și începem să ne gândim la meciul cu CFR, pentru că va fi un meci greu, greu, e un derby.

A fost o ocazie rarisimă a lui Macalou (cea din minutul 49-n.n.), dar se întâmplă să piardă din luciditate uneori și pentru că face o treabă bună și pe fază defensivă, pe care a început să o facă mult mai bine. Aleargă mult pe benzi și e important că a ajuns acolo. Se întâmplă, mai sunt și alți jucători care au ratat din fața porții, dar sunt mulțumit de el, pentru că a fost de folos și când l-am mutat din poziția de extremă în cea de atacant central, după ce au ieșit Nistor, Trică și restul.

Cine a venit de pe bancă, a venit cu un plus. Avem noroc, pentru că cine intră pe teren, dă imediat gol, cum a fost și cu Mendy în Giulești. A făcut-o acum și Stanojev. Sunt bucuros, că am luat jucători buni, pentru că, din cauza acestui sistem, pe benzi se face mai mult efort. De asta jucătorii uneori vor fi schimbați, acolo se lucrează neapărat și faza ofensivă, și cea defensivă, acestea sunt sarcinile.

A intrat pe parcurs și Alex Chipciu, căpitanul, pentru că am jucat la distanță de trei zile. Avea și galbene, am vorbit cu el înaintea meciului, e un băiat cu experiență, nu am avut probleme. La Nistor nu a fost o schimbare tactică, dar nu duce încă 90 de minute.

Și legat de Lukic trebuie să vedem, pentru că el s-a antrenat separat și stă binișor. Trebuie văzut cu toată echipa când se antrenează. L-aș folosi, dar trebuie să am acordul staff-ului medical, pentru că ei decid. Jovo vrea să joace, dar trebuie să țin cont că dacă recidivează, pierdem un jucător exponențial. A alergat, s-a antrenat, a făcut un program separat.

Va fi un meci foarte frumos cu CFR, un derby, o partidă aparte, sunt orgolii, e rivalitate. Întâlnim o echipă bună, care a recuperat puncte, a jucat, a câștigat și acum luptă pentru play-off. Va fi un meci foarte dificil.”, a spus tehnicianul italian, la conferința de presă de după meci.

Derby de Cluj are loc sâmbătă, în Gruia, de la ora 20.00.

Te-ar putea interesa și: