Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca a obţinut a patra sa victorie în EuroCup

U-BT Cluj-Napoca a obţinut a patra sa victorie în competiţia masculină de baschet EuroCup, 88-80 (24-15, 17-19, 18-23, 29-23) cu echipa slovenă Cedevita Olimpija Ljubljana, miercuri seara, în Grupa A.

''U'', care s-a impus şi în tur, cu 94-76, venea după trei înfrângeri consecutive.

Campioana României a început meciul foarte bine şi avea un avans pe tabelă de nouă puncte după primul sfert. Gazdele au revenit în sfertul al treilea şi au preluat conducerea, cu 54-51, dar ardelenii au recuperat imediat şi au păstrat un avans pe tabelă până la final, deşi lupta a continuat până aproape de ultima sirenă.

Cei mai buni de la clujeni au fost debutantul Jalen Jones, cu 14 puncte, 4 recuperări, Kasey Shepherd, 14 p, 5 pase decisive, Andrija Stipanovic, 14 p, 3 pd, Stefan Bircevic, 13 p, 7 rec, Patrick Richard, 11 p, 6 rec, 3 pd.

Yogi Ferrell a fost MVP-ul gazdelor, cu 27 de puncte, Alen Omic a reuşit un double-double, cu 10 p, 14 rec, iar Lovro Gnjidic a contribuit cu 13 p, 4 rec.

În alte meciuri jucate miercuri în grupă, Prometei Slobojanske a trecut de Germani Brescia cu 79-72, iar ratiopharm Ulm a învins-o pe 7Bet-Lietkabelis Panevezys cu 78-69.

Marţi, Mincidelice JL Bourg-en-Bresse a întrecut-o pe Umana Reyer Venezia cu 86-79, iar Joventut Badalona s-a impus dramatic în faţa formaţiei Frutti Extra Bursaspor, cu 83-82.

U-BT Cluj-Napoca va juca următorul meci pe 24 ianuarie, tot în deplasare, cu Umana Reyer Venezia.

Clasament
1. Mincidelice JL Bourg-en-Bresse 8 victorii-3 înfrângeri
2. Joventut Badalona 7-4
3. Prometei Slobojanske 7-4
4. Umana Reyer Venezia 6-5
5. Frutti Extra Bursaspor 6-5
6. ratiopharm Ulm 6-5
7. Germani Brescia 5-6
8. U-BT Cluj-Napoca 4-7
9. 7Bet-Lietkabelis Panevezys 4-7