Baschet masculin: Campioana U-BT Cluj-Napoca, învinsă acasă de Rapid

ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, campioana en titre, a fost învinsă acasă de CS Rapid Bucureşti cu scorul de 88-83 (18-22, 28-23, 19-24, 23-14), vineri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a şasea a Ligii Naţionale de baschet masculin, potrivit Agerpres.

''U'' a suferit prima înfrângere din acest sezon intern, după ce a avut 80-78 cu patru minute înainte de final.

Cel mai bun de la învingători a fost Tyler Xavier Stone, cu 25 de puncte, 8 recuperări. Christopher Mychal Evans a contribuit cu 16 p, 3 pase decisive, Tudor George Gîrbea, cu 12 p, 5 rec, iar Vaidas Kariniauskas a adăugat 11 p, 5 rec, 5 pd.

De la clujeni s-au remarcat Karel Guzman Abreu, 21 p, 4 rec, 3 pd, Emanuel Căţe, 17 p, 3 rec, Nemanja Gordic, 12 p, 4 pd, Patrick Neal Richard, 10 p, 4 rec, 4 pd, Stefan Bircevic, 11 p, 3 rec.

Nou-promovata ABC Laguna Bucureşti a obţinut prima sa victorie în Liga Naţională, 78-77 (17-9, 20-21, 16-23, 13-13, 12-11) cu CS Dinamo Bucureşti, după prelungiri, în etapa a 12-a.

Trevor Guy Blondin, cu 22 p, 4 rec, 3 pd, şi Radu Paliciuc, 19 p, 4 rec, 3 pd, au fost cei mai buni oameni ai gazdelor, în timp ce de la Dinamo s-au evidenţiat Andrei Mandache, cu 22 p, 10 rec, 3 pd, şi Marquise Ralondo Addison, 16 p, 6 rec.

În alt meci din etapa a 12-a, CS Municipal Galaţi a pierdut acasă cu CSM ABC Athletic Constanţa, scor 81-94.