Auf wiedersehen, Rumänien! Olanda ne-a eliminat de la Euro, dar am părăsit competiția cu fruntea sus!

Aventura frumoasă a naționalei României la Euro 2024 s-a încheiat marți seara la Munchen, după victoria consistentă a Olandei, scor 3-0, într-un meci din optimile competiției. Denis Man a avut o ocazie monumentală de gol în startul partidei, după care, încet, batavii au pus stăpânire pe joc, reușind să deschidă scorul în minutul 20, prin Gakpo, după o eroare în apărarea noastră. Jucătorii noștri s-au străduit, au muncit pentru golul egalizator, însă cei care au înscris din nou au fost olandezii în minutul 83, prin Malen, care a făcut ”dubla” în prelungiri, pe contraatac.

Echipele de start:

ROMÂNIA: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș – R. Marin, M.Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Hagi
Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu - Sorescu, Racovițan, Rus, Nedelcearu, Șut, Cicâldău, Olaru, Mihăilă,Pușcaș, Alibec, Bîrligea

OLANDA: Verbuggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Shouten, Simons, Reinjders – Bergwijn, Depay, Gakpo
Rezerve: Flekken, Bijlow - Van de Ven, Blind, De Ligt, Geertruida, Maatsen, Wijnaldum, Veerman, Gravenberch, Frimpong, Malen, Zirkzee, Weghorst, Brobbey

Atmosferă extraordinară creată de cele două galerii în tribunele stadionului din Munchen. Mogoș, de la CFR Cluj, debutează la acest campionat european, înlocuindu-l pe Bancu, suspendat pentru avcest meci. De asemenea, Florinel Coman lipsește pentru acest meci extrem de important

Olanda a avut lovitura de start a partidei! Ocazie importantă pentru România în minutul 2, dar Dumfries respinge excelent din fața lui Hagi în marginea careului de 6 metri! Jucătorul nostru primește îngrijiri medicale după ce a încasat un cot în cap din partea fundașului olandez. Niță intervine excelent la șutul trimis de Simons, în min.6. România are un start surprinzător de partidă, are ințiativa și o dorință extraordinară de a scoate un rezultat bun din această optime de finală. Denis Man șutează milimetric peste tranversală din marginea careului, în min.16! Uriașă ocazie de gol pentru jucătorul român! Olandezii vin mai hotărâți spre poarta lui Niță și au două lovituri de colț consecutive în min.17. GOL Olanda! GAKPO șutează imparabil în poartă pe colțul scurt de lângă Rațiu, în min.20. Niță încasează destul de ușor acest gol! 0-1! Olandezii au înscris practic la prima lor ocazie de gol! Man reia în viteză de lângă Ake, în min.24, dar atacantul român nu lovește bine mingea care se scurge pe lângă poartă. De Vrij trimite cu capul în plasa laterală, în min.27, după o lovitură de colț. Drăgușin salvează extraordinar din fața porții, respingând în corner centrarea lui Dumfries, în min.32. Mogoș este tamponat extrem de dur de Dumfries, în min.34, și nu va mai putea continua jocul! Nicio decizie luată de arbitru împotriva olandezului! În locul jucătorului de la CFR intră Racovițan în centrul apărării, în min.38. Burcă a trecut fundaș stânga! Min.42: ”Deșteaptă-te române” răsună din nou în tribunele arenei din Munchen! Simons trimite pe lângă poartă din mijlocul careului, în min.43! Trei minute suplimentare pentru această primă repriză. Nu ne-am mai apropiat periculos de poarta olandeză de circa 20 de minute! Drăgus reia bine din marginea careului, în min.45+2, dar Verbuggen reține cu siguranță! A fost primul șut pe poartă al jucătorilor noștri! S-a încheiat prima repriză, una dominată de olandezi, dar echipa noastră a arătat că poate da lovitura pe contraatac în repriza secundă.

Start pentru a doua parte a meciului. Stanciu execută o lovitură liberă, în min.48, dar Verbuggen boxează mingea în afara careului. Uriașă ocazie de gol pentru Olanda, după un adevărat ping-pong în careul nostru mic în min.54! Niță a reținut în cele din urmă pe linia porții! Van Dijk nimerește bara porții în min.58, după o lovitură de cap bine plasată din mijlocul careului! Drăguș încearcă un șut din marginea careului, în min.60, dar este blocat de Ake. Gakpo șutează de la doistanță, în min.62, dar Niță respinge excelent în corner! Gakpo trimite în poartă după lovitura de colț, în min.63, dar golul este anulat de VAR pentru offside! Lovitură liberă periculoasă pentru Olanda, în min.68, dar mingea trimisă de Depay trece la câțiva centimetri de bara porții lui Niță. Schimbări făcute de Edi Iordănescu, în min.71: ies de pe teren Hagi, Drăguș și Marius Marin, au intrat Alibec, Cicâldău și Mihăilă! Ocazie mare de gol ratată de Veerman, în min.73. Dumfries trage de timp și primește galben, în min.78. GOL Olanda! MALEN trimite simplu în poartă din câțiva metri, în min.83, după o fază creată excelent de Gakpo pe linia de fund! 0-2! Iese Stanciu și intră Olaru, în min.88. GOL Olanda! MALEN face dubla pe contraatac, în min.90+3! 0-3! Final de meci!

România pleacă, astfel, acasă de la Euro, dar rămânem cu o echipă susținută incredibil de zeci și zeci de mii de români din tribunele stadioanelor din Germania, care s-a calificat extraordinar din grupă de pe primul loc și care ne dă speranțe în perspectiva preliminariilor pentru viitorul campionat mondial.