Liderii PNL, USR şi UDMR discută miercuri pe tema unui Guvern minoritar

 Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, liderul USR, Dominic Fritz, şi preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, urmează să aibă discuţii miercuri pe tema formării unui Guvern minoritar şi a unei propuneri de premier, au precizat, pentru AGERPRES, surse politice.

USR respinge în mod categoric susţinerea unui Guvern PSD monocolor. Precizările au venit în contextul în care Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marţi, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.

"Fiecare şi-a spus propriile poziţii (la consultări - n.r.). Care e concluzia sinteză a preşedintelui - asta reiese doar din postarea lui. Dar noi cu siguranţă nu susţinem un Guvern PSD monocolor", au precizat surse din USR.

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis marţi, după ce a avut consultări cu partidele şi grupurile parlamentare, că se conturează varianta unui Guvern minoritar.

"Varianta care pare să se contureze este aceea a unui Guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil. Invit, aşadar, partidele parlamentare să demareze discuţiile pentru semnarea acestui acord parlamentar şi, ulterior, să îmi facă propuneri pentru formula de Guvern minoritar, susţinut în concordanţă cu acest acord. Întregul proces trebuie să se deruleze într-un ritm accelerat, deoarece urgenţa instalării unui Guvern funcţional şi stabil este majoră", a scris Nicuşor Dan, marţi seara, pe Facebook. 

Te-ar putea interesa și: